Instameet #MuzeumEmigracji

Opis projektu

Partner
 Muzeum Emigracji w Gdyni
Data
 11.04.2015
Kategoria
Instameet

InstaMeet w Muzeum Emigracji w Gdyni

11 kwietnia 2015 r. Muzeum Emigracji w Gdyni  i @IgersGdansk zorganizowali InstaMeet w Gdyni. Spotkanie rozpoczęliśmy na Placu Kaszubskim o godz. 10:00, skąd przespacerowaliśmy się industrialnymi terenami portu gdyńskiego na ul. Polską 1. To była niepowtarzalna okazja, by obejrzeć powstające Muzeum jeszcze przed otwarciem. Naszym przewodnikiem był historyk dr Marcin Szerle.

W programie spotkania:

  • – InstaWalk z Placu Kaszubskiego na ul. Polską
  • – plener zdjęciowy na nabrzeżu Francuskim – (teren na co dzień zamknięty),
  • – zwiedzanie siedziby Muzeum (m.in. pomieszczenia przyszłej kawiarni i restauracji, kina),
  • – przerwa na kawę i ciastko,
  • – spacer po otwartej części Magazynu Tranzytowego, w którym powstaje wystawa stała,
  • – plener zdjęciowy na tarasie widokowym.

Hashtagi naszego spotkania: #muzeumemigracji #instameetMEG #polska1 #igersgdansk

Dziękujemy bardzo Kasi @katarzyna_mejna za zaproszenie i organizację bardzo ciekawego Instameetu.

Uczestnicy Instameetu: @dariaxyz, @maakuuni, @myprivatespace, @parachutte, @bobsoren, @jesiony3city, @sliwka_art, @kiedys, @i_love_polka_dots, @tchadzynski, @cdn_pl, @dcradu, @mikroklimat.gdynia, @anton_obravit, @rezepian, @jacnapp, @katz72, @maddalena67, @Im_parasolka, @achna_art, @tomaszmilczacy, @gdaanka, @Iwonakajot, @emajo1, @adamgda, @a_kornatka, @Agawer, @adrianwerner, @mratamrata, @ewamirabelka, @pik411, @nat_wisniewska, @mariakosicka, @justynapokrzywnicka, @asiaweltrowska, @peyotlsong, @mrok31337, @bartoszkozik, @tom3cki, @Djmon1que, @magdanestor, @franzjadom, @iamadamiak, @iamszadowiak, @kashajava, @biegajewski, @biegajewski, @dareksobiecki, @apsalaar, @kobietaklasyczna, @madebygigiblog @katarzyna_mejna

Otwarte wczesnym latem 2015 r. Muzeum Emigracji w Gdyni będzie węzłem edukacji, kultury i rozrywki. Monumentalny Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego Magazynem Tranzytowym, daje wspaniałą możliwość wykreowania miejsca, które wykroczy poza granice działania tradycyjnego muzeum. Oprócz wystawy stałej i ekspozycji czasowych, placówka stanie się także areną działań animujących aktywność mieszkańców, polem dyskusji i miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Wśród wielu atrakcji czekających na gości znajdzie się sala kinowa, przestrzeń do działań teatralnych, księgarnia, restauracja, kawiarnia oraz miejsce na ciekawą inicjatywę artystyczną bądź happening. Wszystko to w niepowtarzalnej, industrialnej oprawie portowej lokalizacji.

Dworzec Morski – zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca budują doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.

W Muzeum Emigracji Gdyni opowiemy o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do często diametralnie odmiennych miejsc na świecie. Prześledzimy kierunki ich wędrówek i okoliczności wyjazdu – zarówno te społeczno-ekonomiczne jak i osobiste. Dlaczego wyjechali? Jak radzili sobie w nowych krajach? Co znaczyło wyjechać z kraju w wieku XVIII czy XIX ? Co znaczy to dziś? Pod adresem Gdynia, Polska 1 połączymy wszystkie te historie w jedną, wspólną i w najszerszym znaczeniu tego słowa – ogólnopolską.