Instagramers

Instagram to aplikacja i serwis społecznościowy, który ma ponad 300 mln aktywnych użytkowników na całym świecie.  Każdego dnia publikowane jest na Instagramie 70 mln postów w postaci zdjęć i 15 sekundowych filmów. Dotychczas użytkownicy Instagrama opublikowali 30 mld postów. Według danych MegaPanel PBI/ Gemius w Polsce z serwisu Instagram 2,12 mln użytkowników (dane 04.2014).

Instagramersi, inaczej Igersi, to narodowe, regionalne lub miejskie formalne grupy działającą pod marką Instagramers. Aktualnie w ponad 80 krajach funkcjonuje już ponad 400 tego rodzaju sieci współpracy. Członkowie społeczności stosują do oznaczenia swoich zdjęć określonego hashtaga, zazwyczaj #igersnazwamiasta. Twórcy i zarządzający społecznością (tzw. ManIger) promują najlepsze zdjęcia, organizują wystawy oraz różnego rodzaju imprezy, np.: PhotoWalk czy InstaMeet.

Ruch Instagramers powstał w Madrycie w 2010 roku. Phil Gonzalez założył bloga instagramers.com. Z czasem zaczęły zgłaszać się do niego osoby z innych miast, które chciałyby tworzyć grupę we własnym mieście. Tak powstała światowa sieć miłośników fotografii mobilnej. Phil Gonzalez jest również inicjatorem Instameets tj. spotkań instagramowiczów, podczas których uczestnicy wspólnie fotografują odwiedzanie miejsca.

Najważniejszym spotkaniem dla instagramowicza jest Worldwide Instameet. W wyznaczony dzień w wielu miastach na całym świecie organizowane są Instameety. Każda ze społeczności stara się zorganizować jak najciekawsze spotkanie. Również sam Instagram angażuje się w to wydarzenie.

Oficjalna strona międzynarodowej społeczności www.instagramers.com

grupy-instagramers-w-polsce-instagram-ranking-spolecznosc-fotografia-mobilna

Również w Polsce miłośnicy fotografii mobilnej dynamicznie się rozwijają i tworzą grupy. Ranking dwudziestu polskich grup na tej stronie. Oficjalna strona polskiej społeczności www.igerspoland.pl